Proje Hakkında

[vc_row thb_divider_position=”bottom” el_class=”align-center”][vc_column offset=”vc_col-lg-10 vc_col-md-12″][/vc_column][/vc_row][vc_row thb_divider_position=”bottom” el_class=”align-center” css=”.vc_custom_1474624365002{padding-top: 4% !important;padding-bottom: 4% !important;}”][vc_column offset=”vc_col-lg-7 vc_col-md-9″][vc_column_text]Türkiye, Suriye Arap Cumhuriyeti’nde 2011 Mart ayında başlayan iç savaş ve çatışma ortamından kaçarak sınırlarımıza kitlesel olarak akın eden Suriyelilere, uyguladığı ‘Açık Kapı Politikası’ ile kucak açmış ve ev sahipliği yapan bir ülkedir. Halihazırda ülkemize çevre ülkelerden gelenler içinde en kalabalık grubu oluşturan ‘geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin’, hem ülkemizde hem de yaşadıkları diğer ülkelerde karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunlardan biri barınmadır.

En temel insani ihtiyaçlardan biri olan barınma bir haktır ve uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınmıştır. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen; Türkiye’deki Suriyelilerin bir bölümünün barınma sorunu, çadır ve konteyner kamplardan oluşan ‘geçici barınma merkezleri’ ile kısa ve orta vadede çözüme kavuşturulmuştur. Öte yandan Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerine dağılmış halde yaşayan ve sayıları kamplarda yaşayanlar ile karşılaştırıldığında oldukça fazla olan Suriyelilerin barınma sorunu, ivedilikle çözüm bulunması gereken önemli ve güncel bir sorundur.

Literatürde; Suriyeliler ile ilgili çeşitli disiplinlerin bakış açısını yansıtan veya geçici barınma merkezlerindeki fiziksel koşullar ve yaşam ile ilgili araştırma ve çalışmalar mevcut olmakla birlikte, barınma konusuna iç mimarlık perspektifinden yaklaşan konut ölçeğinde bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu proje, bu alanda yapılacak ilk çalışma olmaya ve literatürdeki önemli bir boşluğu gidermeye adaydır. Proje; Türkiye’deki Suriyeliler ile ev sahibi toplum arasında sosyal, kültürel ve psikolojik uyum ve bütünleşmenin temini için gettolaşmanın önüne geçmek ve birarada yaşama modelini hayata geçirmek stratejisi üzerine temellenmektedir. Ayrıca; barınma sorununun uzun vadeli, yerinde, kalıcı ve ekonomik bir şekilde çözüme kavuşturulmasının, Suriyelilerin yaşadıkları yere ait hissetmelerini ve yapısal ve sosyal çevreye uyumunu kolaylaştıracağı öngörülmektedir.

Suriyelilerin barınma sorununun uyum temelli çözümü için yeni konutlar inşa etmek yerine, mevcut konutların iç mekanlarının kullanıcı gereksinimleri ve memnuniyetine uygun olarak yeniden düzenlenmesi hedeflenmektedir. Bu çerçevede; iç mimarlık disiplininin bakış açısıyla, Suriyelilerin yaşadıkları konutların; estetik, davranışsal, sosyal, kültürel, psikolojik ve mekansal parametrelere göre modern yaşam ve kültürel koşullara uygun olarak yeniden düzenlenebilmesi için iç mekana yönelik konut tasarlama ilkelerini belirlemek ve belirlenen tasarlama ilkeleri doğrultusunda gerek mekansal düzenlemeler, gerekse iç mekan mobilya ve aksesuarları düzeyinde tasarım önerileri geliştirmek, bu projenin temel amacıdır.

 [/vc_column_text][vc_single_image image=”477″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text 0=””]Turkey has embraced the Syrians escaping from the civil war, which began in March 2011, and conflicts in their country and flocked to our borders in masses and hosted them with ‘Open Door Policy’. At the moment the ‘Syrians under temporary protection’ is the most crowded population among the nations coming to Turkey from the surrounding countries, and having a shelter is the one of biggest problems encountered by them both within Turkey or any other countries.

Shelter is one of the most essential needs of humankind and housing right is warranted under international laws. Despite all the negativities that have taken place; against all the difficulties, the shelter needs of some of the Syrians in Turkey were solved by temporary accommodation centres consists of tent and container camp sites in the short and midterm. On the other hand, the shelter problems of the Syrians who were distributed in different provinces and districts of Turkey and whose number is extremely higher than those living in the camp sites is a current significant problem requiring to be solved immediately.

Although in literature there are several works and studies related to the Syrians or reflecting the perspectives of several disciplines and about the life and physical conditions in the ‘temporary shelter centres’, there is no given study looking into the shelter issue from interior architecture perspective in housing scale. This project is a candidate to be the first study in this area and eliminate a huge gap in the literature. The project is based on the strategy of realization of the coexistence and avoiding ghettoization in order to obtain social, cultural and psychological harmony and integration between the Syrians and the hosting community in Turkey. Furthermore, it is envisaged that solving the housing problem with a long term, onsite, permanent and economic way will make the Syrians feel belong to the place, where they live in. In addition, it will make their adaptation easier to the social and built environment.

Instead of building new housing projects in order to solve the housing problems of the Syrians with an adaptation based model, the goal is to rearrange the interiors of the existing housing according to the users’ needs and satisfaction through interior architecture discipline view point. In this context; the aim of the project is to define housing interior design principles in order to rearrange the existing housing environments where the Syrians live in, on the basis of esthetical, behavioural, social, cultural, psychological and spatial parameters and in compliance with the modern life and cultural conditions and to develop design proposals both for spatial arrangements and interior furniture and accessories according to determined design principles.[/vc_column_text][vc_single_image image=”477″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text 0=””] إن أغلبية السوريين الذين هربوا من الحرب الأهلية وبيئة الصراعات التي بدأت في سوريا عام ٢٠١١ ولجأوا إلى تركيا هاجروا إلى اسطنبول حسب السجلات الرسمية. تم تبني مبدأ “التأقلم” في هذا البحث وتم تحديد هذا البحث كاستراتيجية التصميم من أجل منع التهميش والتمييز المستند للفوارق الدينية والعرقية والجنسية من حيث ضمان التكامل الاجتماعي والثقافي من أجل إنتاج الحل طويل الأمد والدائم لمشكلة إيواء السوريين بدلا عن تطوير اقتراحات الحلول بالآجال القصيرة والمتوسطة، وتم تحديد محافظة اسطنبول قضاء سلطان بيلي حي فاتح كمنطقة العمل الميداني لهذا المشروع.

إن هدف العمل في هذا النطاق هو تحديد النشاطات المكانية واستعمالاتها التي تدعم ضروريات الحياة الحديثة والشروط الثقافية من أجل تأقلم السوريين ومبادئ التصميم التي تدعم الأنماط السلوكية وحدود الحياة الخاصة والاحتياجات الشخصية وبنية الأسرة على مقياس المكان الداخلي للسكن وتطوير[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]